S Markem za gorilami (30.3.2023)

Oldskauti Ježci se 30. března 2023 zúčastnili besedy s Markem Ždánským v jihlavské městské knihovně. Tentokrát Marek přivedl s sebou i fotografa Vladimíra Čecha. Společně létají do Afriky a pozorují gorily ve volné přírodě. Navštívili jsme s nimi gorily horské v Ugandě, Rwandě a Kongu. Každému zájemci je přidělen domorodý průvodce, který svého klienta nespustí z očí, dokonce ani když si člověk potřebuje ulevit, vyseká mu v divokém porostu cestičku a hlídá ho. Některá cesta je kratší, jiná náročnější, ale vždy stojí za to. Přiblíží se ke gorilám na maximálně 8 metrů, nasadí si roušku, aby nenakazili gorily lidskými bacily – ty by mohli být pro ně smrtelné, odevzdají průvodcům batoh, který by je mohl lákat a došlo by k napadení turisty a mohou nádherná zvířata hodinu pozorovat, fotit, natáčet. Výprava není zrovna lacinou záležitostí, ale vybrané prostředky pomáhají uživit místní obyvatele, starající se o ochranu ohrožených goril.

Marek s fotografem Vladimírem vydali již několik knih ze svých cest za zvířaty, nad každou knihou drží patronát nějaká známá osobnost. Výtěžek z prodeje se vrací do Afriky. Peníze je nutné předat osobně představitelům organizací, které pečují o chráněné gorily, aby měli jistotu, že se dostanou tam, kde jsou potřeba.

Oba pánové velice poutavé vyprávění doplnili promítáním krásných fotografií. Beseda se opravdu vydařila, poučili jsme se i příjemně pobavili.