Prohlídka historických krovů u sv. Jakuba v Jihlavě

Ve středu 29. září 2021 se sešlo několik statečných Ježků, aby si ještě před zimním spánkem trochu protáhli bodlinky a hlavně pacičky.

Vyrazili jsme do kostela sv. Jakuba, abychom si prohlédli historické krovy. Nejprve nás paní průvodkyně vzala do kostela a stručně pohovořila o jeho historii a několika vzácných artefaktech. Například gotické soše sv. Kateřiny z roku 1402, která je národní kulturní památkou. Gotickou stavbu kostela doplnila v období baroka kaple Bolestné Panny Marie, zde můžeme obdivovat zvláštní sochu Piety, jednu z nejstarších ve střední Evropě, datovanou do doby kolem roku 1340.

A potom už nás čekal výstup k historickým krovům. Oprava střechy a krovů je obdivuhodným dílem šikovných českých ručiček. Stála 31 milionů, ale výsledek stojí za to. Stavební společnost, která opravy prováděla, přistupovala k těžkému úkolu s obrovskou šetrností, snažila se zachovat co nejvíce původních dřevěných prvků a jen hodně poškozená místa nahradit novými trámy. Na střeše musely být ovšem vyměněny všechny „tašky“. Při neskutečných artistických výkonech umístili pokrývači 82 tisíc bobrovek, na přitlučení potřebovali 164 tisíc měděných hřebů. Vzniklo tak zcela unikátní dílo, Jihlava může turistům nabídnout další unikátní zajímavost.

Ježci ještě ťapkali až na věž, aby si své město prohlídli z výšky. Jihlava je krásné město, dokonce i City Park vypadá z nadhledu jako zahrádka, jen ohavná budova Prioru kazí dojem z náměstí. Ve věži je  i místnost, v níž bydlel věžný, hlídal pozorně město. Cesta dolů po schodech je krutá, a tak jsme si oddychli až dole v kostele, kde jsme si ještě chvíli prohlíželi oltářní obrazy a sochy a v modlitbě zavzpomínali na všechny sestřičky a brášky, kteří už s námi nemohou fyzicky náročnější akce absolvovat.

Rakša